Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Resko

Zachodniopomorskie

Ciało kogoś z ciągiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to tylko niewiele z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej cierpią seniorzy?

Promocja pieluchy Lipiany

Choroby wieku starczego to efekt naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, natomiast ich wystąpienie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często wymagają zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a i kontrole i współpracy w najpopularniejszych czynnościach. Mogą liczyć problem np. z stałą toaletą – wtedy pomocne będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może dotyczyć także mężczyzn. To jedyna z najbardziej kłopotliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno być faktem chorób układu nerwowego, najczęściej a jego winą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Lipiany

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale jeszcze zastosować odpowiedni program działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to kolejna z chorób występujących zwykle w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, oraz ostatnie jest u osób po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej wiąże się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinii i wada Alzheimera

Zapominanie imion, nazw myśli i doświadczeń, kłopoty z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy zostanie indywidualny i zapomni ważnych rzeczy – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na wynik, odkręci gaz, wyjdzie sam na wieś zaś nie będzie potrafił wrócić – może się to dokonać tragicznie. Zaburzenia myśli to znaczna i zła dolegliwość, często – mimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Potrafi zatem stanowić natomiast także otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego produkcję. Zaburzenia te mogą prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego jest głównie u osób po 65. roku bycia – przechodzi na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, często w początkowym stadium. Wada jest wynikiem procesów wchodzących w naczyniach tętniczych w liczbę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą wywołać lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl rośnięcia a zła dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie ogromnych sumie alkoholu, lecz również uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić tryb bycia oraz dietę, a i minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i leczyć preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to temat osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może biegać bez widocznych objawów. Istnieją zawsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Lipiany

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments