Aparat fotograficzny Lumix GH5 firmy Panasonic

Aparat fotograficzny Lumix GH5 firmy Panasonic

AGD RTV

Dzisiaj, firmy potrafią wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania klientów. Przykładem może być firma PANASONIC, która oferuje konsumentom urządzenie typu 2 w 1. A mianowicie: aparat fotograficzny (robienie zdjęć w rozdzielczości 20,3 Mpix) oraz nagrywanie filmów (obraz w rozdzielczości 4K).

Aparat fotograficzny Lumix GH5 firmy Panasonic

Dzisiaj, firmy potrafią wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania klientów. Przykładem może być firma PANASONIC, która oferuje konsumentom urządzenie typu 2 w 1. A mianowicie: aparat fotograficzny (robienie zdjęć w rozdzielczości 20,3 Mpix) oraz nagrywanie filmów (obraz w rozdzielczości 4K).

Dla kogo został stworzony aparat fotograficzny GH5 plus LUMIX 12-60 MM F3.5-5.6 POWER O.I.S.? To proste. To propozycja dla tych użytkowników – którzy nie tylko chcą robić dobre jakościowo zdjęcia. To także propozycja dla tych, którzy chcą robić filmy w rozdzielczości 4K. Innymi słowy, dla osób którzy mają określone wymagania i oczekiwania. I Lumix GH5, te oczekiwania spełnia. Dlaczego? Ponieważ aparat jest rezultatekm ulepszeń, które zgłosili amatorzy fotografii z całego świata. Inżynierowie PANASONICA, starannie przeanalizowali propozycje ulepszeń co spowodowało, że aparat może spełniać wymagania nawet najbardziej wybrednych klientów. Lumix GH5 jest bezlusterkowcem, wyposażonym w cyfrowy przetwornik obrazu Live MOS o rozdzielczości 20,3 megapikseli. Dzięki niemu oraz usunięciu z przetwornika filtru dolnoprzepustowego, możliwe jest robienie zdjęć bardziej ostrych. I co ważne, zdjęć o większej palecie kolorów na których widać więcej szczegółów. Aparat posiada wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,68 miliona punktów oraz ekran LCD o przekątnej 3,2 cala. Dzięki temu, podgląd obrazu na wyświetlaczu jest taki sam – jak obraz rzeczywisty. Mało tego. Podgląd obrazu jest tak jasny, że widać go dobrze nawet w pełnym słońcu. Aparat został wykonany ze stopów magnezu i waży zaledwie 725 gramów. Lumix GH5 z wyglądu, przypomina nieco klasyczną lustrzankę. Jednak został zaprojektowany tak, by można go było bezproblemowo użytkować w terenie. (Można nim robić zdjęcia i filmy, gdy temperatura otoczenia nie jest niższa – niż minus 10 stopni. Co więcej, pokrętła i przyciski aparatu zostały uszczelnione, co sprawia, że urządzenie jest odporne na kurz i zachlapania).

Największym mankamentem wielu aparatów fotograficznym jest to, że nie zawsze można zrobić dobre zdjęcie „z ręki”… W Lumixie GH5, nie ma tego problemu. A to dlatego, że zamontowano w nim pięcioosiową stabilizację matrycy. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu, następuje kompensacja drgań zarówno korpusu aparatu jak i obiektywu. Co więcej, to rozwiązanie działa nie tylko w przypadku robienia zdjęć, ale także w przypadku filmowania. To duży plus aparatu, bo dzięki temu użytkownicy tego urządzenia mogą łatwiej robić dobre jakościowo filmy oraz wykonywać nieporuszone fotografie.

Wiele osób lubi robić zdjęcia całymi seriami a następnie, wybiera z nich te najlepsze. Lumix GH5 także ma tę funkcję (funkcja AFC), co umożliwia seryjne robienie zdjęć z szybkością 9 klatek na sekundę. Jednak to nie wszystko. Konstruktorzy Lumixa GH5, zamontowali w nim nowy, znacznie udoskonalony detektor ruchu. I to dzięki niemu, możliwe jest rejestrowanie obrazu w trybie 4K PHOTO/VIDEO oraz 6K PHOTO. Wybór najlepszych zdjęć, przy użyciu trybu 6K PHOTO – to wybór ze zdjęć zrobionych z szybkością 30 klatek na sekundę. Natomiast wybór zdjęć w trybie 4K – to wybór ze zdjęć zrobionych z szybkością 60 klatek na sekundę. Trzeba to powiedzieć jasno – tryb 4K, to rozwiązanie przełomowe. A to dlatego, że to właśnie dzięki niemu można wykonać zdjęcie unikalne i niesamowite. Zdjęcie, którego nie zrobi się zwykłym aparatem cyfrowym. I co ważne, zdjęcie które charakteryzuje się rozdzielczością 18 megapikseli!

LUMIX GH5 daje możliwość robienia filmów w jakości 4K z prędkością 60 klatek na sekundę. To prawdziwa rewolucja, bo zwykli zjadacze chleba – mogą teraz kręcić filmy profesjonalne. Czyli takie, które dotychczas były możliwe do zrobienia jedynie na profesjonalnym sprzęcie. (A jak wiadomo, takim sprzętem dysponują jedynie zawodowcy). Widać to doskonale, kiedy ogląda się np. biegaczy w zwolnionym tempie. To wówczas, można podziwiać niezwykle dobrze zachowane szczegóły obrazu – a nie obraz mniej lub bardziej rozmyty. Szczegóły obrazu są dobrze odwzorowane i można się nimi wręcz napawać – np. na filmie pokazującym przelatujące ptaki na niebie czy fruwające pszczoły i osy, skaczące z kwiatka na kwiatek na łące. Jakość 4K, to jakość nagrywania wideo w 10-bitowej jakości 4:2:2. Pozwala ona na znacznie lepsze odwzorowanie szczegółów – niż używana w aparatach niższej klasy, jakość 8-bitowa. Jakość 4K, pozwala również na uniknięcie tzw. efektu pasmowania, czyli efektu niedokładnego odwzorowania palety kolorów filmowanego obrazu. Ma to ogromne znaczenie, kiedy np. chce się sfilmować tęczę. Dla użytkownika, niezwykle istotne jest także to, że w tym aparacie nie ma ograniczeń, co do czasu trwania filmu. A w innych aparatach, np. często spotyka się ograniczenie do max 30 minut trwania filmu. Bardzo praktyczne jest także to, że aparat wyposażony jest w dwa wejścia na kartę pamięci. (Na jednej, możemy np. zapisywać tylko zdjęcia a na drugiej tylko filmy). A gdy po przyjściu do domu okaże się, że np. jedna karta jest uszkodzona – to nic straconego. Zdjęcia „odzyskamy” z drugiej karty, bo zdjęcia i filmy można zapisywać równolegle na obu kartach. A gdy na jednej z kart skończy się miejsce, to można bez problemu zapisywać zdjęcia i filmy na drugiej karcie. Można też zamienić zapełnioną kartę na nową, podczas filmowania. Akumulator ma 1860 mAh pojemności. A to oznacza, że na jednym ładowaniu możemy zrobić około 400 zdjęć. Natomiast transfer zdjęć i filmów odbywa się poprzez Bluetooth, WiFi oraz NFC.

To prawda, że jest to bardzo dobry sprzęt z wyższej półki. A to oznacza, że nie może on być tani jak zwykły, popularny aparat cyfrowy. Jednak ceny sprzętu rtv, agd czy foto, systematycznie spadają. I tak, jeszcze dwa lata temu, Lumix GH5 kosztował blisko 11 tysięcy złotych. A dzisiaj, ceny tego aparatu kształtują się od 7 tysięcy 500 złotych wzwyż, w zależności od sklepu, który go oferuje.

Artykuł powstał dzięki portalowi Mobica
 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments